Przesilenie letnio letnie

Teorie, wzory i regularności. Trendy, które da się opisać i przewidzieć ich zachowania w przyszłości przy użyciu modeli zawierających staranie skalkulowane algorytmy. A wszystko to można przygotować i zaplanować, trzymając się ściśle planu realizować kolejne kroki i zadania. Nie ma miejsca na niespodzianki. Ciężka praca jest gwarantem realizacji planu i otrzymania satysfakcjonujących rezultatów. Tak mi mówiono i w to wierzyłam. Robisz w naukach ścisłych, taki twój chleb powszedni. Uzależniona od planowania, deadlinow i przewidywalności byłam przekonana, że praca jest gwarancją sukcesu. Kropka.

images

I wtedy przyjechałam do Wenezueli. Plan? Nagle zmienił swoja definicję i stał się generalnym zarysem prawdopodobnych zdarzeń. Wszystko w tak zwanym  „stylu karaibskim”, czyli może tak, może nie, zobaczymy co przyniesie jutro. I jeszcze one – zmienne losowe – czyli okoliczności które pojawiają się znikąd, potęgują się same i nie ma możliwości ich usunięcia. Starannie blokują realizacje „planu” i  jest ich całe morze, od paraliżu pracy przez odcięcie prądu po ogłaszane przez prezydenta, pod byle pretekstem,  kolejne dni wolne od pracy. Prawdopodobnie, różnorodność zmiennych losowych, których za cholerę nie da się uwzględnić w planie pracy, jest tutaj wprost proporcjonalna do bioróżnorodności przemnożonej przez czynnik „mañana”.

Żyję teraz w takim wielkim znaku zapytania. Nie mam pojęcia co wydarzy się jutro, ale to nie ten sam dreszczyk, który masz podróżując, kiedy wręcz oczekujesz przygód. Niespodzianki pojawiają się tu obficie i często. Chyba jeszcze nie nauczyłam się nimi cieszyć… Albo zapomniałam jak to jest cieszyć się przygodą? Tylko tutaj zamienia się ona w codzienność, taką przygodową rutynę 😉

Podczas ostatniej wizyty w Polsce babcia (doświadczona życiem kombatantka) spytała mnie: „ czy jesteś tam szczęśliwa? Ale tak naprawdę szczęśliwa?”.  Odpowiedziałam.  Ale wiem, że skłamałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy
Kategorie
Tagi