Na śladach jaguara!

 

W Wenezueli, kraju czterokrotnie większym od Polski, po sawannach i lasach tropikalnych przechadzają się prawie bezszelestnie wielkie koty – Jaguary. Nie wiadomo jednak dokładnie jakie tereny zamieszkują, a z jakich już je człowiek wytępił czy też jak duże są populacje jaguara w Wenezueli.

na sladach jaguara

Identyfikacja aktualnego zasięgu występowania jaguara i plan ochrony dla tego gatunku są tematem projektu badawczego koordynowanego przez prof. Włodzimierza Jędrzejewskiego. Ja rozpoczęłam w Wenezueli doktorat i pracę z jaguarem!

W ramach tego projektu organizujemy wyprawy na obszar całej Wenezueli, aby szukać informacji na temat jaguarów. Szukamy myśliwych, byłych kłusowników czy ranczerów, który sporo wiedzą o aktualnej sytuacji jaguara. Co najważniejsze montujemy foto- pułapki, które rejestrują przemieszczanie się wszystkich zwierząt. Zatem mamy ogromną bazę rekordów jaguarów, pum, ocelotów, tapirów, pancerników, etc. Jednak problem deforestacji, kłusownictwa i nielegalnych kopalni złota i diamentów zagraża unikatowym gatunkom, które co najgorsze nie są jeszcze zbadane… bo kto będzie się interesował ochroną przyrody, w kraju gdzie brakuje podstawowych produktów żywnościowych a przestępczość jest jedną z najwyższych na świecie? Odpowiedź brzmi – Polacy 🙂 Tu więcej o projekcie projekcie jaguarowym w wywiadzie dla National Geographic.

 

Nasz team:

– prof. Włodzimierz Jędrzejewski

– mgr Izabela Stachowicz

– mgr Maria Abarca Medina

– Maria Fernanda Puerto Carillo

– Rafael Daniel Carreño Billaudot

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy
Kategorie
Tagi